miniature plug-in relay - Harmony RXM2L - 2 C/O - 230 V AC - 5 A - without LED
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
miniature plug-in relay - Harmony RXM2L - 2 C/O - 230 V AC - 5 A - without LED
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
The minimalist design of Unica Pure-6A 2 Pin Socket beautifully blends with the existing decor of homes. It has been designed using quality materials. The product reflects a premium character without compromising on the stability and simplicity. To know its availability in your area, please enter your PIN Code above. Please contact us for any questions.
Country of Origin: China
Overview
| Product Name | miniature plug-in relay - Harmony RXM2L - 2 C/O - 230 V AC - 5 A - without LED |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Rated Supply voltage | 24 V AC/DC |
| Net Weight | 0.032KG |
| Category | electro mechanical relay |
| Current Rating | 5A |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY ELECTROMECHANICAL RELAYS |
| Series name | RXM SERIES |
| Product or component type | PLUG-IN RELAY |
| Relay type | MINIATURE RELAY |
| Contacts type and composition | 2 C/O |
| [Uc] control circuit voltage | 230 V AC 50/60 HZ |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 5 A AT -40…55 °C |
| status LED | WITHOUT |
| Control type | WITHOUT LOCKABLE TEST BUTTON |
| [Ie] rated operational current | 2.5 A AT 28 V (DC) NC CONFORMING TO IEC2.5 A AT 250 V (AC) NC CONFORMING TO IEC5 A AT 28 V (DC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 250 V (AC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 24 V (DC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 220 V (AC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 28 V (DC) CONFORMING TO UL5 A AT 250 V (AC) CONFORMING TO UL |
| Minimum switching capacity | 25 MW SUBJECT TO SWITCHING FREQUENCY, ENVIRONMENT OR EXPECTED RELIABILITY LEVEL ETC |
| Rated operational voltage limits | 184...253 V AC |
| [Ui] rated insulation voltage | 250 V CONFORMING TO IEC |
| Maximum switching voltage | 250 V AC28 V DC |
| Drop-out voltage threshold | >= 0.15 UC AC |
| Load current | 5 A AT 250 V AC5 A AT 28 V DC |
| Maximum switching capacity | 1250 VA AC140 W DC |
| Minimum switching current | 5 MA SUBJECT TO SWITCHING FREQUENCY, ENVIRONMENT OR EXPECTED RELIABILITY LEVEL ETC |
| Minimum switching voltage | 5 V SUBJECT TO SWITCHING FREQUENCY, ENVIRONMENT OR EXPECTED RELIABILITY LEVEL ETC |
| Average resistance | 16500 OHM AT 23 °C +/- 15 % |
| Mechanical durability | 20000000 CYCLES |
| Electrical durability | 200000 CYCLES RESISTIVE LOAD 23 °C100000 CYCLES RESISTIVE LOAD AT 55 °C |
| Safety reliability data | B10D = 100000 |
| Utilisation coefficient | 20 % |
| Dielectric strength | 2000 V AC BETWEEN COIL AND CONTACT WITH BASIC INSULATION2000 V AC BETWEEN POLES WITH BASIC INSULATION1000 V AC BETWEEN CONTACTS WITH MICRO DISCONNECTION |
| Protection category | RT I |
| Pollution degree | 3 |
| Operating position | ANY POSITION |
| Test levels | LEVEL A GROUP MOUNTING |
| Sale per indivisible quantity | 10 |
| Contacts material | SILVER ALLOY (AG/NI) |
| Shape of pin | FLAT (FASTON TYPE) |
| Standards | CEIEC 61810-1 (ISS. 2)UL 508 |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Vibration resistance | 3 GN, AMPLITUDE = +/- 1 MM (F = 10…50 HZ)OPERATING CONFORMING TO IEC 60068-2-66 GN, AMPLITUDE = +/- 1 MM (F = 10…50 HZ)NOT OPERATING CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN FOR NOT OPERATING CONFORMING TO IEC 60068-2-2710 GN FOR IN OPERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.1 CM |
| Package 1 Width | 2.7 CM |
| Package 1 Length | 4.6 CM |
| Package 1 Weight | 31.0 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 3 CM |
| Package 2 Width | 11.5 CM |
| Package 2 Length | 10 CM |
| Package 2 Weight | 390 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 270 |
| Package 3 Height | 15 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 10.985 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 20 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2542808636 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0039996483 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0002056512 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 19.4900142857 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 19 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0044424141 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
The minimalist design of Unica Pure-6A 2 Pin Socket beautifully blends with the existing decor of homes. It has been designed using quality materials. The product reflects a premium character without compromising on the stability and simplicity. To know its availability in your area, please enter your PIN Code above. Please contact us for any questions.
Country of Origin: China
Overview
| Product Name | miniature plug-in relay - Harmony RXM2L - 2 C/O - 230 V AC - 5 A - without LED |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Rated Supply voltage | 24 V AC/DC |
| Net Weight | 0.032KG |
| Category | electro mechanical relay |
| Current Rating | 5A |
| Short Description | |
| Range of product | HARMONY ELECTROMECHANICAL RELAYS |
| Series name | RXM SERIES |
| Product or component type | PLUG-IN RELAY |
| Relay type | MINIATURE RELAY |
| Contacts type and composition | 2 C/O |
| [Uc] control circuit voltage | 230 V AC 50/60 HZ |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 5 A AT -40…55 °C |
| status LED | WITHOUT |
| Control type | WITHOUT LOCKABLE TEST BUTTON |
| [Ie] rated operational current | 2.5 A AT 28 V (DC) NC CONFORMING TO IEC2.5 A AT 250 V (AC) NC CONFORMING TO IEC5 A AT 28 V (DC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 250 V (AC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 24 V (DC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 220 V (AC) NO CONFORMING TO IEC5 A AT 28 V (DC) CONFORMING TO UL5 A AT 250 V (AC) CONFORMING TO UL |
| Minimum switching capacity | 25 MW SUBJECT TO SWITCHING FREQUENCY, ENVIRONMENT OR EXPECTED RELIABILITY LEVEL ETC |
| Rated operational voltage limits | 184...253 V AC |
| [Ui] rated insulation voltage | 250 V CONFORMING TO IEC |
| Maximum switching voltage | 250 V AC28 V DC |
| Drop-out voltage threshold | >= 0.15 UC AC |
| Load current | 5 A AT 250 V AC5 A AT 28 V DC |
| Maximum switching capacity | 1250 VA AC140 W DC |
| Minimum switching current | 5 MA SUBJECT TO SWITCHING FREQUENCY, ENVIRONMENT OR EXPECTED RELIABILITY LEVEL ETC |
| Minimum switching voltage | 5 V SUBJECT TO SWITCHING FREQUENCY, ENVIRONMENT OR EXPECTED RELIABILITY LEVEL ETC |
| Average resistance | 16500 OHM AT 23 °C +/- 15 % |
| Mechanical durability | 20000000 CYCLES |
| Electrical durability | 200000 CYCLES RESISTIVE LOAD 23 °C100000 CYCLES RESISTIVE LOAD AT 55 °C |
| Safety reliability data | B10D = 100000 |
| Utilisation coefficient | 20 % |
| Dielectric strength | 2000 V AC BETWEEN COIL AND CONTACT WITH BASIC INSULATION2000 V AC BETWEEN POLES WITH BASIC INSULATION1000 V AC BETWEEN CONTACTS WITH MICRO DISCONNECTION |
| Protection category | RT I |
| Pollution degree | 3 |
| Operating position | ANY POSITION |
| Test levels | LEVEL A GROUP MOUNTING |
| Sale per indivisible quantity | 10 |
| Contacts material | SILVER ALLOY (AG/NI) |
| Shape of pin | FLAT (FASTON TYPE) |
| Standards | CEIEC 61810-1 (ISS. 2)UL 508 |
| Ambient air temperature for storage | -40…85 °C |
| Vibration resistance | 3 GN, AMPLITUDE = +/- 1 MM (F = 10…50 HZ)OPERATING CONFORMING TO IEC 60068-2-66 GN, AMPLITUDE = +/- 1 MM (F = 10…50 HZ)NOT OPERATING CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 GN FOR NOT OPERATING CONFORMING TO IEC 60068-2-2710 GN FOR IN OPERATION CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.1 CM |
| Package 1 Width | 2.7 CM |
| Package 1 Length | 4.6 CM |
| Package 1 Weight | 31.0 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 3 CM |
| Package 2 Width | 11.5 CM |
| Package 2 Length | 10 CM |
| Package 2 Weight | 390 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 270 |
| Package 3 Height | 15 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 10.985 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Total lifecycle Carbon footprint | 20 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.2542808636 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0039996483 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0002056512 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 19.4900142857 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 19 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0044424141 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |