Electr. Relay 0,5 A 6A 220V Ac Auto R
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Electr. Relay 0,5 A 6A 220V Ac Auto R
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | Electr. Relay 0,5 A 6A 220V Ac Auto R |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Coil Voltage | 200-240V AC |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS LT |
| Product or component type | ELECTRONIC OVERCURRENT RELAY |
| Device short name | LT47 |
| Device application | PROTECTION |
| Relay application | LOCKED ROTOR, MECHANICAL JAMMING I > 3 X ISETTINGSENSITIVITY TO PHASE FAILUREOVERLOAD IMAX > ISETTING |
| [Us] rated supply voltage | 200...240 V AC |
| Thermal protection adjustment range | 0.5…6 A |
| [Ui] rated insulation voltage | POWER CIRCUIT: 600 V AC CONFORMING TO CSAPOWER CIRCUIT: 600 V AC CONFORMING TO ULPOWER CIRCUIT: 690 V AC CONFORMING TO IEC 60947-4-1 |
| Network frequency | 50...60 HZ |
| Mounting support | RAIL |
| Tripping threshold | 0.5...5 A |
| Electromagnetic compatibility | RESISTANCE TO ELECTROSTATIC DISCHARGE: 8 KV IN OPEN AIR CONFORMING TO IEC 61000-4-2RESISTANCE TO ELECTROSTATIC DISCHARGE: 6 KV IN DIRECT MODE CONFORMING TO IEC 61000-4-2CONDUCTED EMISSION: CLASS A CONFORMING TO EN 55011IMMUNITY TO ELECTROMAGNETIC INTERFERENCE: 10 V/M CONFORMING TO IEC 61000-4-3IMMUNITY TO FAST TRANSIENTS: 2 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-4SURGE WITHSTAND: 6 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-5CONDUCTED HF DISTURBANCES: 10 V CONFORMING TO IEC 61000-4-6 |
| Auxiliary contact composition | 1 NO + 1 NC |
| [Ith] conventional free air thermal current | 3 A FOR SIGNALLING CIRCUIT |
| Associated fuse rating | 3 A GG FOR SIGNALLING CIRCUIT3 A BS FOR SIGNALLING CIRCUIT |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV |
| Time range | 1...120 S - CONTROL TYPE R-TIME0.3...30 S - CONTROL TYPE O-TIME |
| Local signalling | 1 LED (GREEN) 1 LED (RED) |
| Control type | AUTOMATIC: RESET |
| Connections - terminals | SIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 1 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITH CABLE ENDSIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 1 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITHOUT CABLE ENDSIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 2 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITH CABLE ENDSIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 2 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITHOUT CABLE END |
| Tightening torque | SIGNALLING CIRCUIT: 1.7 N.M M3.5 |
| Height | 70.3 MM |
| Width | 71 MM |
| Depth | 77.2 MM |
| Product weight | 0.192 KG |
| Standards | IEC 60255-6IEC 60947 |
| Product certifications | CSAUL |
| Protective treatment | TH CONFORMING TO IEC 60068 |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529IP20 CONFORMING TO VDE 0106 |
| Ambient air temperature for operation | -25…60 °C WITHOUT DERATING CONFORMING TO IEC 60947-4-1 |
| Ambient air temperature for storage | -30…80 °C |
| Operating altitude | 2000 M |
| Mechanical robustness | SHOCKS: 15 GN FOR 11 MS CONFORMING TO IEC 60068-2-7VIBRATIONS: 4 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Dielectric strength | 2 KV AT 50 HZ CONFORMING TO IEC 60255-5 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.000 CM |
| Package 1 Width | 7.500 CM |
| Package 1 Length | 8.500 CM |
| Package 1 Weight | 196.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.420 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 15 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 51 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4.2551534817429015 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.19904301132032307 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0016814094915466775 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 46.195656089438586 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 46 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.29647244008628776 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 99e36f9f-1e4f-4e3a-a849-bdda6ef53eb9 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Product Name | Electr. Relay 0,5 A 6A 220V Ac Auto R |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Coil Voltage | 200-240V AC |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS LT |
| Product or component type | ELECTRONIC OVERCURRENT RELAY |
| Device short name | LT47 |
| Device application | PROTECTION |
| Relay application | LOCKED ROTOR, MECHANICAL JAMMING I > 3 X ISETTINGSENSITIVITY TO PHASE FAILUREOVERLOAD IMAX > ISETTING |
| [Us] rated supply voltage | 200...240 V AC |
| Thermal protection adjustment range | 0.5…6 A |
| [Ui] rated insulation voltage | POWER CIRCUIT: 600 V AC CONFORMING TO CSAPOWER CIRCUIT: 600 V AC CONFORMING TO ULPOWER CIRCUIT: 690 V AC CONFORMING TO IEC 60947-4-1 |
| Network frequency | 50...60 HZ |
| Mounting support | RAIL |
| Tripping threshold | 0.5...5 A |
| Electromagnetic compatibility | RESISTANCE TO ELECTROSTATIC DISCHARGE: 8 KV IN OPEN AIR CONFORMING TO IEC 61000-4-2RESISTANCE TO ELECTROSTATIC DISCHARGE: 6 KV IN DIRECT MODE CONFORMING TO IEC 61000-4-2CONDUCTED EMISSION: CLASS A CONFORMING TO EN 55011IMMUNITY TO ELECTROMAGNETIC INTERFERENCE: 10 V/M CONFORMING TO IEC 61000-4-3IMMUNITY TO FAST TRANSIENTS: 2 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-4SURGE WITHSTAND: 6 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-5CONDUCTED HF DISTURBANCES: 10 V CONFORMING TO IEC 61000-4-6 |
| Auxiliary contact composition | 1 NO + 1 NC |
| [Ith] conventional free air thermal current | 3 A FOR SIGNALLING CIRCUIT |
| Associated fuse rating | 3 A GG FOR SIGNALLING CIRCUIT3 A BS FOR SIGNALLING CIRCUIT |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 KV |
| Time range | 1...120 S - CONTROL TYPE R-TIME0.3...30 S - CONTROL TYPE O-TIME |
| Local signalling | 1 LED (GREEN) 1 LED (RED) |
| Control type | AUTOMATIC: RESET |
| Connections - terminals | SIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 1 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITH CABLE ENDSIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 1 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITHOUT CABLE ENDSIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 2 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITH CABLE ENDSIGNALLING CIRCUIT: SCREW CLAMP TERMINALS 2 1…2.5 MM² - CABLE STIFFNESS: FLEXIBLE WITHOUT CABLE END |
| Tightening torque | SIGNALLING CIRCUIT: 1.7 N.M M3.5 |
| Height | 70.3 MM |
| Width | 71 MM |
| Depth | 77.2 MM |
| Product weight | 0.192 KG |
| Standards | IEC 60255-6IEC 60947 |
| Product certifications | CSAUL |
| Protective treatment | TH CONFORMING TO IEC 60068 |
| IP degree of protection | IP20 CONFORMING TO IEC 60529IP20 CONFORMING TO VDE 0106 |
| Ambient air temperature for operation | -25…60 °C WITHOUT DERATING CONFORMING TO IEC 60947-4-1 |
| Ambient air temperature for storage | -30…80 °C |
| Operating altitude | 2000 M |
| Mechanical robustness | SHOCKS: 15 GN FOR 11 MS CONFORMING TO IEC 60068-2-7VIBRATIONS: 4 GN CONFORMING TO IEC 60068-2-6 |
| Dielectric strength | 2 KV AT 50 HZ CONFORMING TO IEC 60255-5 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.000 CM |
| Package 1 Width | 7.500 CM |
| Package 1 Length | 8.500 CM |
| Package 1 Weight | 196.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.420 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 15 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 51 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4.2551534817429015 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.19904301132032307 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0016814094915466775 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 46.195656089438586 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 46 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.29647244008628776 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 99e36f9f-1e4f-4e3a-a849-bdda6ef53eb9 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |