IR Controller
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
IR Controller
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
The IR Converter is a control device to automate your home IR controlled devices such as television, air
conditioner, music system and so on.
Key Features
✓ Operated through Wiser app
✓ Operated in local Wi-Fi network without internet
✓ Better connectivity with Wi-Fi mesh network
✓ Scheduling, monitoring, and remote operation possible
✓ Quick and user friendly learning of existing remotes
✓ Easy to commission
Overview
| Product Name | IR Controller |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| range of product | WISER |
| Product or component type | IR REMOTE CONTROLLER |
| Mobile App name | WISER |
| Colour tint | BLACK (RAL 9004) |
| [Us] rated supply voltage | 100...240 V: |
| Communication network type | WI-FI WIRELESS (2.4 GHZ) AT 10 M |
| Function available | LED DISPLAY OF OPERATING MODES AND FAULTS |
| Ambient air temperature for storage | -20…70 °C |
| Mounting location | WALL MOUNTING WITH WALL BRACKET |
| Width | 21 MM |
| Height | 65 MM |
| Depth | 65 MM |
| Product weight | 0.102 KG |
| Main colour tint | BLACK |
| Device mounting | WALL MOUNTEDTABLE MOUNTED |
| fixing mode | SCREWS |
| Input current | 1.5 A |
| Integrated connection type | MICRO USB PORT |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Technology type | WI-FIINFRARED |
| Ambient air temperature for operation | 0…50 °C |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | IEC 62368-1 |
| Environmental characteristic | HALOGEN FREE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.4 CM |
| Package 1 Width | 6.7 CM |
| Package 1 Length | 11.7 CM |
| Package 1 Weight | 168 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 13.5 CM |
| Package 2 Width | 35 CM |
| Package 2 Length | 36 CM |
| Package 2 Weight | 6.54 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 14 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 609 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.9474876858726515 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.06945255271980198 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0012480378809615654 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 606.8756872507164 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 607 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.37271044809576037 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
The IR Converter is a control device to automate your home IR controlled devices such as television, air
conditioner, music system and so on.
Key Features
✓ Operated through Wiser app
✓ Operated in local Wi-Fi network without internet
✓ Better connectivity with Wi-Fi mesh network
✓ Scheduling, monitoring, and remote operation possible
✓ Quick and user friendly learning of existing remotes
✓ Easy to commission
Overview
| Product Name | IR Controller |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| range of product | WISER |
| Product or component type | IR REMOTE CONTROLLER |
| Mobile App name | WISER |
| Colour tint | BLACK (RAL 9004) |
| [Us] rated supply voltage | 100...240 V: |
| Communication network type | WI-FI WIRELESS (2.4 GHZ) AT 10 M |
| Function available | LED DISPLAY OF OPERATING MODES AND FAULTS |
| Ambient air temperature for storage | -20…70 °C |
| Mounting location | WALL MOUNTING WITH WALL BRACKET |
| Width | 21 MM |
| Height | 65 MM |
| Depth | 65 MM |
| Product weight | 0.102 KG |
| Main colour tint | BLACK |
| Device mounting | WALL MOUNTEDTABLE MOUNTED |
| fixing mode | SCREWS |
| Input current | 1.5 A |
| Integrated connection type | MICRO USB PORT |
| Material | PC (POLYCARBONATE) |
| Technology type | WI-FIINFRARED |
| Ambient air temperature for operation | 0…50 °C |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | IEC 62368-1 |
| Environmental characteristic | HALOGEN FREE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.4 CM |
| Package 1 Width | 6.7 CM |
| Package 1 Length | 11.7 CM |
| Package 1 Weight | 168 G |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 13.5 CM |
| Package 2 Width | 35 CM |
| Package 2 Length | 36 CM |
| Package 2 Weight | 6.54 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 14 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 609 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.9474876858726515 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.06945255271980198 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0012480378809615654 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 606.8756872507164 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 607 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.37271044809576037 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |