Empty Grey 6 Holes Control Box, 6 Cut-Outs 22Mm, 80 X 175 X 51,5
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Empty Grey 6 Holes Control Box, 6 Cut-Outs 22Mm, 80 X 175 X 51,5
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | Empty Grey 6 Holes Control Box, 6 Cut-Outs 22Mm, 80 X 175 X 51,5 |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XAP |
| Product or component type | DIE-CAST EMPTY CONTROL STATION |
| Device short name | XAPD |
| Product destination | FOR Ø 22 MM CONTROL AND SIGNALLING UNITS |
| Product front plate size | 80 X 175 MM |
| Usable depth | 49 MM |
| Number of cut-out | 6 CUT-OUTS |
| Colour of base of enclosure | GREY (RAL 7035) |
| Colour of cover | GREY (RAL 7035) |
| Material | DIE CAST ZINC |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO EN/IEC 60529 AND EN/IEC 60947-5-1IP66 CONFORMING TO EN/IEC 60529 AND EN/IEC 60947-5-1IP69 CONFORMING TO EN/IEC 60529 AND EN/IEC 60947-5-1 |
| Number of vertical rows | 2 |
| Number of horizontal rows | 3 |
| Cut-out dimensions | Ø 22 MM |
| Control station type | METAL |
| Cable entry | 2 X CABLE GLAND CONFORMING TO ISO |
| Thread type | M25 X 1.5 |
| CAD overall width | 80 MM |
| CAD overall height | 175 MM |
| CAD overall depth | 51.5 MM |
| Product weight | 0.87 KG |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Electrical shock protection class | CLASS I CONFORMING TO IEC 61140 |
| IK degree of protection | IK07 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Resistance to chemical agents | SPECIAL TREATMENT CAN BE OBTAINED ON REQUEST |
| Product certifications | EAC |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 9.000 CM |
| Package 1 Width | 12.000 CM |
| Package 1 Length | 18.500 CM |
| Package 1 Weight | 970.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 6.064 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 96 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 80.000 CM |
| Package 3 Length | 60.000 CM |
| Package 3 Weight | 105.024 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6.2817989418 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1122499471 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0026394603 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0781987302 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Overview
| Product Name | Empty Grey 6 Holes Control Box, 6 Cut-Outs 22Mm, 80 X 175 X 51,5 |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range of product | HARMONY XAP |
| Product or component type | DIE-CAST EMPTY CONTROL STATION |
| Device short name | XAPD |
| Product destination | FOR Ø 22 MM CONTROL AND SIGNALLING UNITS |
| Product front plate size | 80 X 175 MM |
| Usable depth | 49 MM |
| Number of cut-out | 6 CUT-OUTS |
| Colour of base of enclosure | GREY (RAL 7035) |
| Colour of cover | GREY (RAL 7035) |
| Material | DIE CAST ZINC |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO EN/IEC 60529 AND EN/IEC 60947-5-1IP66 CONFORMING TO EN/IEC 60529 AND EN/IEC 60947-5-1IP69 CONFORMING TO EN/IEC 60529 AND EN/IEC 60947-5-1 |
| Number of vertical rows | 2 |
| Number of horizontal rows | 3 |
| Cut-out dimensions | Ø 22 MM |
| Control station type | METAL |
| Cable entry | 2 X CABLE GLAND CONFORMING TO ISO |
| Thread type | M25 X 1.5 |
| CAD overall width | 80 MM |
| CAD overall height | 175 MM |
| CAD overall depth | 51.5 MM |
| Product weight | 0.87 KG |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Electrical shock protection class | CLASS I CONFORMING TO IEC 61140 |
| IK degree of protection | IK07 CONFORMING TO IEC 62262 |
| Resistance to chemical agents | SPECIAL TREATMENT CAN BE OBTAINED ON REQUEST |
| Product certifications | EAC |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 9.000 CM |
| Package 1 Width | 12.000 CM |
| Package 1 Length | 18.500 CM |
| Package 1 Weight | 970.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 6.064 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 96 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 80.000 CM |
| Package 3 Length | 60.000 CM |
| Package 3 Weight | 105.024 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Total lifecycle Carbon footprint | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6.2817989418 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1122499471 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0026394603 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0781987302 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |