Easypact 32A, 25Ka, 3Pole Mccb
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Easypact 32A, 25Ka, 3Pole Mccb
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Product Name | Easypact 32A, 25Ka, 3Pole Mccb |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 32A |
| Number of Poles | 3P |
| Range | EASYPACT |
| Range of product | EASYPACT CVS100...250 |
| Product name | EASYPACT CVS |
| Device short name | CVS100B |
| Product or component type | CIRCUIT BREAKER |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3D |
| Earth leakage protection (Vigi add on) | WITHOUT |
| [In] rated current | 32 A AT 40 °C |
| Network type | AC |
| Utilisation category | CATEGORY A |
| [Icu] Breaking capacity | 40 KA ICU AT 220/240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-225 KA ICU AT 380/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-220 KA ICU AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Trip unit name | TM-D |
| Trip unit technology | THERMAL-MAGNETIC |
| Trip unit rating | 32 A AT 40 °C |
| Protection type | OVERLOAD PROTECTION (THERMAL)SHORT-CIRCUIT PROTECTION (MAGNETIC) |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 KV CONFORMING TO EN/IEC 60947-2 |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Breaking capacity code | B |
| [Ics] rated service breaking capacity | 15 KA AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-225 KA AT 380/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-240 KA AT 220/240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Mechanical durability | 30000 CYCLES |
| Electrical durability | 12000 CYCLES 415 V IN CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Control type | TOGGLE |
| Thermal protection adjustment range | 22.4…32 A |
| Long time pick-up adjustment type Ir | ADJUSTABLE |
| Long time pick-up adjustment range | 0.7...1 X IN |
| Long time delay adjustment type | FIXED |
| Instantaneous pick-up adjustment type Ii | FIXED |
| Instantaneous pick-up adjustment range | 400 A |
| Contact position indicator | YES |
| Mounting support | BACKPLATE |
| Mounting mode | FIXED |
| Upside connection | FRONT |
| Downside connection | FRONT |
| Connections - terminals | SCREW CONNECTION |
| Connection pitch | 35 MM |
| Compatibility code | CVS100 |
| Width | 105 MM |
| Depth | 86 MM |
| Height | 161 MM |
| Product weight | 1.5 KG |
| Standards | IEC 60947-2EN 60947-2 |
| Product certifications | IECGOST |
| Electrical shock protection class | CLASS II |
| Pollution degree | 3 CONFORMING TO IEC 60664-1 |
| IP degree of protection | IP40 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -50…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 11.500 CM |
| Package 1 Width | 14.000 CM |
| Package 1 Length | 19.000 CM |
| Package 1 Weight | 1.702 KG |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 14.036 KG |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 64 |
| Package 3 Height | 45.000 CM |
| Package 3 Width | 80.000 CM |
| Package 3 Length | 120.000 CM |
| Package 3 Weight | 124.288 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 51 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 172 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 12.38307954451849 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 12 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.21464446279304172 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.19665673452375015 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 156.2290218978102 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 156 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2.862056092771573 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 3 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 49bf38c5-56a0-475d-90bd-a88ef3d2ace2 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Product Name | Easypact 32A, 25Ka, 3Pole Mccb |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Current Rating | 32A |
| Number of Poles | 3P |
| Range | EASYPACT |
| Range of product | EASYPACT CVS100...250 |
| Product name | EASYPACT CVS |
| Device short name | CVS100B |
| Product or component type | CIRCUIT BREAKER |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Poles description | 3P |
| Protected poles description | 3D |
| Earth leakage protection (Vigi add on) | WITHOUT |
| [In] rated current | 32 A AT 40 °C |
| Network type | AC |
| Utilisation category | CATEGORY A |
| [Icu] Breaking capacity | 40 KA ICU AT 220/240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-225 KA ICU AT 380/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-220 KA ICU AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Trip unit name | TM-D |
| Trip unit technology | THERMAL-MAGNETIC |
| Trip unit rating | 32 A AT 40 °C |
| Protection type | OVERLOAD PROTECTION (THERMAL)SHORT-CIRCUIT PROTECTION (MAGNETIC) |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 KV CONFORMING TO EN/IEC 60947-2 |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Breaking capacity code | B |
| [Ics] rated service breaking capacity | 15 KA AT 440 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-225 KA AT 380/415 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-240 KA AT 220/240 V AC 50/60 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Mechanical durability | 30000 CYCLES |
| Electrical durability | 12000 CYCLES 415 V IN CONFORMING TO IEC 60947-2 |
| Control type | TOGGLE |
| Thermal protection adjustment range | 22.4…32 A |
| Long time pick-up adjustment type Ir | ADJUSTABLE |
| Long time pick-up adjustment range | 0.7...1 X IN |
| Long time delay adjustment type | FIXED |
| Instantaneous pick-up adjustment type Ii | FIXED |
| Instantaneous pick-up adjustment range | 400 A |
| Contact position indicator | YES |
| Mounting support | BACKPLATE |
| Mounting mode | FIXED |
| Upside connection | FRONT |
| Downside connection | FRONT |
| Connections - terminals | SCREW CONNECTION |
| Connection pitch | 35 MM |
| Compatibility code | CVS100 |
| Width | 105 MM |
| Depth | 86 MM |
| Height | 161 MM |
| Product weight | 1.5 KG |
| Standards | IEC 60947-2EN 60947-2 |
| Product certifications | IECGOST |
| Electrical shock protection class | CLASS II |
| Pollution degree | 3 CONFORMING TO IEC 60664-1 |
| IP degree of protection | IP40 |
| Ambient air temperature for operation | -25…70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -50…85 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 11.500 CM |
| Package 1 Width | 14.000 CM |
| Package 1 Length | 19.000 CM |
| Package 1 Weight | 1.702 KG |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 14.036 KG |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 64 |
| Package 3 Height | 45.000 CM |
| Package 3 Width | 80.000 CM |
| Package 3 Length | 120.000 CM |
| Package 3 Weight | 124.288 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 51 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 172 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 12.38307954451849 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 12 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.21464446279304172 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.19665673452375015 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 156.2290218978102 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 156 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2.862056092771573 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 3 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 49bf38c5-56a0-475d-90bd-a88ef3d2ace2 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |













