Acti9 VTPN DB 12 Ways MCCB i-c 100A
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Acti9 VTPN DB 12 Ways MCCB i-c 100A
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
VTPN Distribution board, Acti9, 12 ways, 100A MCCB, double door metal, IP43
Overview
| Product Name | Acti9 VTPN DB 12 Ways MCCB i-c 100A |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | ACTI9 |
| Product name | VTPN |
| Product or component type | CONSUMER UNIT |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Colour | WHITE (RAL 9003) |
| Provided equipment | REMOVABLE GLAND PLATESREMOVABLE CENTRE PLATESEARTHING BARNEUTRAL BARFISHBONE BUSBARBUSBAR LINKCABLE SHROUDNEUTRAL TERMINAL BLOCK |
| Door type | PLAIN |
| Enclosure mounting | FLUSHSURFACE |
| Protection device type | MAIN INCOMER: MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) - 3P OR 4P - 100 AOUTGOER: MINIATURE CIRCUIT BREAKER (MCB) - 1P OR 3P - 63 A |
| [Icw] rated short-time withstand current | 17 KA FOR 0.25 S |
| [In] rated current | 100 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Total number of 18 mm modules | 36 |
| Number of ways | 12 WAYS |
| Enclosure/cubicle description | DOUBLE DOOR ENCLOSURE |
| Enclosure material | GALVANIZED STEEL BOXGALVANIZED STEEL CABLE GLAND PLATEGALVANIZED STEEL MOUNTING PLATECRCA DOORCRCA CENTRAL PLATE |
| Door opening side | REVERSIBLE |
| Height | EXTERNAL: 777 MM |
| Width | EXTERNAL: 416 MM |
| Depth | EXTERNAL : 139 MM |
| Product weight | 20 KG |
| IP degree of protection | IP43 |
| IK degree of protection | IK09 |
| Standards | IS 8623-1IS 8623-3IEC 61439-3 |
| Product certifications | CPRINABL |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15 CM |
| Package 1 Width | 44 CM |
| Package 1 Length | 80 CM |
| Package 1 Weight | 21 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 95 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 71 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 66.13189 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 66 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 2.709441 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.046476 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.767916 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
VTPN Distribution board, Acti9, 12 ways, 100A MCCB, double door metal, IP43
Overview
| Product Name | Acti9 VTPN DB 12 Ways MCCB i-c 100A |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | ACTI9 |
| Product name | VTPN |
| Product or component type | CONSUMER UNIT |
| Device application | DISTRIBUTION |
| Colour | WHITE (RAL 9003) |
| Provided equipment | REMOVABLE GLAND PLATESREMOVABLE CENTRE PLATESEARTHING BARNEUTRAL BARFISHBONE BUSBARBUSBAR LINKCABLE SHROUDNEUTRAL TERMINAL BLOCK |
| Door type | PLAIN |
| Enclosure mounting | FLUSHSURFACE |
| Protection device type | MAIN INCOMER: MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB) - 3P OR 4P - 100 AOUTGOER: MINIATURE CIRCUIT BREAKER (MCB) - 1P OR 3P - 63 A |
| [Icw] rated short-time withstand current | 17 KA FOR 0.25 S |
| [In] rated current | 100 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 KV |
| Total number of 18 mm modules | 36 |
| Number of ways | 12 WAYS |
| Enclosure/cubicle description | DOUBLE DOOR ENCLOSURE |
| Enclosure material | GALVANIZED STEEL BOXGALVANIZED STEEL CABLE GLAND PLATEGALVANIZED STEEL MOUNTING PLATECRCA DOORCRCA CENTRAL PLATE |
| Door opening side | REVERSIBLE |
| Height | EXTERNAL: 777 MM |
| Width | EXTERNAL: 416 MM |
| Depth | EXTERNAL : 139 MM |
| Product weight | 20 KG |
| IP degree of protection | IP43 |
| IK degree of protection | IK09 |
| Standards | IS 8623-1IS 8623-3IEC 61439-3 |
| Product certifications | CPRINABL |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 15 CM |
| Package 1 Width | 44 CM |
| Package 1 Length | 80 CM |
| Package 1 Weight | 21 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 95 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 71 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 66.13189 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 66 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 2.709441 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.046476 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.767916 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 2 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |