25A MAIN EMERG SWIT ENCLO
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
25A MAIN EMERG SWIT ENCLO
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Product Name | 25A MAIN EMERG SWIT ENCLO |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS VARIO |
| Device short name | VCF |
| Product or component type | ENCLOSED EMERGENCY STOP SWITCH DISCONNECTOR |
| Performance level | HIGH PERFORMANCE |
| Poles description | 3P |
| Control type | ROTARY HANDLE |
| Handle colour | RED |
| Handle front plate colour | YELLOW |
| Rotary handle padlocking | 1 TO 3 PADLOCKS 4…8 MM |
| Marking | 0 - 1 |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 KV |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 25 A |
| [Ie] rated operational current | 21.8 A (AC-23A) AT 400 V |
| Rated operational power in W | 11 KW AT 400 V (AC-23)7.5 KW AT 400 V (AC-3) |
| Intermittent duty class | 30 |
| Making capacity ( I rms) | 320 A AT 400 V AC-21A320 A AT 400 V AC-22A320 A AT 400 V AC-23A |
| [Icm] rated short-circuit making capacity | 1 KA AT 400 V AT IPEAK |
| [Icw] rated short-time withstand Rms current | 384 A AT 400 V DURATION: 1 S |
| Rated conditional short-circuit current | 10 KA AT 400 V - ASSOCIATED FUSE 35 A AM10 KA AT 400 V - ASSOCIATED FUSE 35 A GG |
| Breaking capacity | 250 A AT 400 V (AC-21A)250 A AT 400 V (AC-22A)250 A AT 400 V (AC-23A) |
| Mechanical durability | 100000 CYCLES |
| Electrical durability | 100000 CYCLES AC-2130000 CYCLES DC-1...5 |
| Environmental characteristic | STANDARD ENVIRONMENT |
| Suitability for isolation | YES |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS10 MM² - SOLIDSCREW CLAMP TERMINALS6 MM² - FLEXIBLE - WITH CABLE END |
| Tightening torque | 2.1 N.M - ON SCREW CLAMP TERMINALS |
| Fire resistance | 960 °C CONFORMING TO IEC 60595-2-1 |
| handle front plate dimension | 60 X 60 MM |
| Height | 146 MM |
| Width | 90 MM |
| Depth | 131 MM |
| Product weight | 0.5 KG |
| Standards | IEC 60204IEC 60947-4-1 |
| Protective treatment | TC |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Mechanical robustness | VIBRATIONS 10...150 HZ (1 GN) CONFORMING TO IEC 60068-2-6SHOCKS 11 MS (30 GN) CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.500 CM |
| Package 1 Width | 11.000 CM |
| Package 1 Length | 15.800 CM |
| Package 1 Weight | 480.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 7 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.790 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 56 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 40.524 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 20 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 17 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.629883768507865 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.09743338386300768 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.07906756912597865 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 13.432378470046519 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 13 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.0940306052987434 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9ea58720-3cf9-4883-9af8-9d64d3981af2 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Product Name | 25A MAIN EMERG SWIT ENCLO |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | TESYS |
| Product name | TESYS VARIO |
| Device short name | VCF |
| Product or component type | ENCLOSED EMERGENCY STOP SWITCH DISCONNECTOR |
| Performance level | HIGH PERFORMANCE |
| Poles description | 3P |
| Control type | ROTARY HANDLE |
| Handle colour | RED |
| Handle front plate colour | YELLOW |
| Rotary handle padlocking | 1 TO 3 PADLOCKS 4…8 MM |
| Marking | 0 - 1 |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 KV |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 25 A |
| [Ie] rated operational current | 21.8 A (AC-23A) AT 400 V |
| Rated operational power in W | 11 KW AT 400 V (AC-23)7.5 KW AT 400 V (AC-3) |
| Intermittent duty class | 30 |
| Making capacity ( I rms) | 320 A AT 400 V AC-21A320 A AT 400 V AC-22A320 A AT 400 V AC-23A |
| [Icm] rated short-circuit making capacity | 1 KA AT 400 V AT IPEAK |
| [Icw] rated short-time withstand Rms current | 384 A AT 400 V DURATION: 1 S |
| Rated conditional short-circuit current | 10 KA AT 400 V - ASSOCIATED FUSE 35 A AM10 KA AT 400 V - ASSOCIATED FUSE 35 A GG |
| Breaking capacity | 250 A AT 400 V (AC-21A)250 A AT 400 V (AC-22A)250 A AT 400 V (AC-23A) |
| Mechanical durability | 100000 CYCLES |
| Electrical durability | 100000 CYCLES AC-2130000 CYCLES DC-1...5 |
| Environmental characteristic | STANDARD ENVIRONMENT |
| Suitability for isolation | YES |
| Connections - terminals | SCREW CLAMP TERMINALS10 MM² - SOLIDSCREW CLAMP TERMINALS6 MM² - FLEXIBLE - WITH CABLE END |
| Tightening torque | 2.1 N.M - ON SCREW CLAMP TERMINALS |
| Fire resistance | 960 °C CONFORMING TO IEC 60595-2-1 |
| handle front plate dimension | 60 X 60 MM |
| Height | 146 MM |
| Width | 90 MM |
| Depth | 131 MM |
| Product weight | 0.5 KG |
| Standards | IEC 60204IEC 60947-4-1 |
| Protective treatment | TC |
| IP degree of protection | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Mechanical robustness | VIBRATIONS 10...150 HZ (1 GN) CONFORMING TO IEC 60068-2-6SHOCKS 11 MS (30 GN) CONFORMING TO IEC 60068-2-27 |
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.500 CM |
| Package 1 Width | 11.000 CM |
| Package 1 Length | 15.800 CM |
| Package 1 Weight | 480.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 7 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.790 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 56 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 40.524 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 20 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 17 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2.629883768507865 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.09743338386300768 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.07906756912597865 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 13.432378470046519 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 13 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.0940306052987434 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 9ea58720-3cf9-4883-9af8-9d64d3981af2 |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |