16A 1M Connected Switch,White
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
16A 1M Connected Switch,White
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
The 16 A Connected Switch is used to operate resistive, inductive, or capacitive loads.
Key Features
✓ Operated through Wiser app, or manually via push-push switch
✓ Operated in local Wi-Fi network without internet
✓ Better connectivity with Wi-Fi mesh network
✓ Scheduling, monitoring, and remote operation possible
✓ Supports most of the home appliances like geyser, air conditioner,
refrigerator, LED and fluorescent lamps etc.
✓ Clear indication of switch position
✓ Energy efficiency through inbuilt energy monitoring, overload, and surge
protection
✓ Plug and Play-1 M 16 A Connected Switch in existing fixing frames
✓ Easy installation with no major change from modular switches
✓ Easy to commission
Overview
| Product Name | 16A 1M Connected Switch,White |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Product brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Range | WISER |
| Device short name | SW |
| Product or component type | CONNECTED SWITCH |
| Device application | CONTROL SWITCH |
| Device presentation | MECHANISM |
| Mobile App name | WISER |
| Technology type | ELECTRONIC |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Surface finish | GLOSSY |
| Actuator | PUSH-BUTTON |
| Device mounting | FLUSH |
| Number of rocker | 1 |
| Number of FUNCTION keys | 1 |
| Control type | PUSH-BUTTON |
| Communication network type | WI-FI IEEE 802.11 |
| Local signalling | 1 LED (GREEN) |
| Material | POLYCARBONATE |
| Type of packing | CARTON |
| Depth | 40 MM |
| Width | 22 MM |
| Height | 45 MM |
| Main colour tint | WHITE |
| [Ue] rated operational voltage | 110/230 V AC 50/60 HZ |
| Rated current | 16 A |
| Number of modules | 1 MODULE |
| Number of outputs | 1 |
| Provided equipment | USER MANUAL |
| Wiring configuration | 3-WIRE |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| Type of installation | INDOOR INSTALLATION |
| Embedding depth | 50 MM |
| Software name | WISER APP: UPGRADE DEVICE FIRMWAREWISER APP: ASTRO FUNCTIONWISER APP: COMMISSIONINGWISER APP: CONTROLWISER APP: LIGHT CONTROLWISER APP: MONITORWISER APP: REAL TIME VIEWING OF DATAWISER APP: SCHEDULE HANDLINGWISER APP: REMOTE CONTROLWISER APP: TO CONTROL LIGHTING |
| Transmission frequency | 2.4 GHZ |
| Connections - terminals | WIRE (PHASE) - 2.5 MM²WIRE (NEUTRAL) - 1.5 MM² |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -5…45 °C |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | IEC 60669-2-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 CM |
| Package 1 Width | 7.3 CM |
| Package 1 Length | 7.3 CM |
| Package 1 Weight | 65 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 7.6 CM |
| Package 2 Width | 7.6 CM |
| Package 2 Length | 26 CM |
| Package 2 Weight | 670 G |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 120 |
| Package 3 Height | 30 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 8.68 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 6 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 130 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 14.67708882980224 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.09561355114345889 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0008221378238900553 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 114.6429925654343 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 115 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1131232644126635 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
The 16 A Connected Switch is used to operate resistive, inductive, or capacitive loads.
Key Features
✓ Operated through Wiser app, or manually via push-push switch
✓ Operated in local Wi-Fi network without internet
✓ Better connectivity with Wi-Fi mesh network
✓ Scheduling, monitoring, and remote operation possible
✓ Supports most of the home appliances like geyser, air conditioner,
refrigerator, LED and fluorescent lamps etc.
✓ Clear indication of switch position
✓ Energy efficiency through inbuilt energy monitoring, overload, and surge
protection
✓ Plug and Play-1 M 16 A Connected Switch in existing fixing frames
✓ Easy installation with no major change from modular switches
✓ Easy to commission
Overview
| Product Name | 16A 1M Connected Switch,White |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Product brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Range | WISER |
| Device short name | SW |
| Product or component type | CONNECTED SWITCH |
| Device application | CONTROL SWITCH |
| Device presentation | MECHANISM |
| Mobile App name | WISER |
| Technology type | ELECTRONIC |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Surface finish | GLOSSY |
| Actuator | PUSH-BUTTON |
| Device mounting | FLUSH |
| Number of rocker | 1 |
| Number of FUNCTION keys | 1 |
| Control type | PUSH-BUTTON |
| Communication network type | WI-FI IEEE 802.11 |
| Local signalling | 1 LED (GREEN) |
| Material | POLYCARBONATE |
| Type of packing | CARTON |
| Depth | 40 MM |
| Width | 22 MM |
| Height | 45 MM |
| Main colour tint | WHITE |
| [Ue] rated operational voltage | 110/230 V AC 50/60 HZ |
| Rated current | 16 A |
| Number of modules | 1 MODULE |
| Number of outputs | 1 |
| Provided equipment | USER MANUAL |
| Wiring configuration | 3-WIRE |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| Type of installation | INDOOR INSTALLATION |
| Embedding depth | 50 MM |
| Software name | WISER APP: UPGRADE DEVICE FIRMWAREWISER APP: ASTRO FUNCTIONWISER APP: COMMISSIONINGWISER APP: CONTROLWISER APP: LIGHT CONTROLWISER APP: MONITORWISER APP: REAL TIME VIEWING OF DATAWISER APP: SCHEDULE HANDLINGWISER APP: REMOTE CONTROLWISER APP: TO CONTROL LIGHTING |
| Transmission frequency | 2.4 GHZ |
| Connections - terminals | WIRE (PHASE) - 2.5 MM²WIRE (NEUTRAL) - 1.5 MM² |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -5…45 °C |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | IEC 60669-2-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 CM |
| Package 1 Width | 7.3 CM |
| Package 1 Length | 7.3 CM |
| Package 1 Weight | 65 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 7.6 CM |
| Package 2 Width | 7.6 CM |
| Package 2 Length | 26 CM |
| Package 2 Weight | 670 G |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 120 |
| Package 3 Height | 30 CM |
| Package 3 Width | 30 CM |
| Package 3 Length | 40 CM |
| Package 3 Weight | 8.68 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| Silicone-free | No |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 6 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 130 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 14.67708882980224 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.09561355114345889 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0008221378238900553 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 114.6429925654343 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 115 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1131232644126635 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |