10A 2 way switch , painted grey
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
In Stock
No sellers found for this product.
Excl. Tax
10A 2 way switch , painted grey
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Reviews
Description
Livia switch by Schneider electric is a 2-way switch mechanism with fixing frame. Its Ue rated operational voltage is 240VAC. Its Rated current is 10A. This device is designed to be flush mounted. The dimensions of the product are (W) 22.5mm x (H) 54mm x (D) 36.5mm. It is made of Polycarbonate (PC). The color of the product is grey with a matt surface finish and anti-bacterial surface treatment. It reaches IP20 and IK02 degree of protection. LIVIA - Switch to the extra-ordinary, is a Anti-bacterial Range, features Sleek Design of 2.7mm thin plate with curved body to minimize dust accumulation, having Stylish looks with Soft white texture and Glossy finish. LIVIA products are Easy to Install, Green & Eco Friendly, RoHS compliant, Reliable, Robust and Strong. The product complies with the IS 3854 standard.
Overview
| Product Name | 10A 2 way switch , painted grey |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | LIVIA |
| Product or component type | SWITCH |
| Device presentation | MECHANISM WITH CENTRAL PLATE |
| Colour tint | PRISTINE GREY |
| Targeted channel | DISTRIBUTORPROFESSIONAL |
| Device mounting | FLUSH |
| Switch function | 1-POLE 2-WAY |
| Rated current | 10 AX |
| [Ue] rated operational voltage | 240 V AC |
| fixing mode | SNAP-FITTED |
| Local signalling | WITHOUT |
| Number of modules | 1 MODULE |
| Embedding depth | 24 MM |
| Switch application | CONTROL SWITCH |
| surface treatment | PAINTEDANTIBACTERIAL |
| Surface finish | MATT |
| Number of rocker | 1 |
| Height | 54.4 MM |
| Width | 22.7 MM |
| Depth | 36.5 MM |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Marking | UP-DOWN |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Connections - terminals | SCREW TERMINALS |
| Actuator | ROCKER |
| IP degree of protection | IP2X |
| Standards | IS 3854 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 CM |
| Package 1 Width | 5.5 CM |
| Package 1 Length | 14.2 CM |
| Package 1 Weight | 25 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 Height | 6 CM |
| Package 2 Width | 10.5 CM |
| Package 2 Length | 21.5 CM |
| Package 2 Weight | 550 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 600 |
| Package 3 Height | 33.5 CM |
| Package 3 Width | 34.5 CM |
| Package 3 Length | 44 CM |
| Package 3 Weight | 17.25 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 27 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.00015335795836131637 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000322557085292142 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 5.3566151779718e-7 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.564322678843227 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00000310720282068503 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Livia switch by Schneider electric is a 2-way switch mechanism with fixing frame. Its Ue rated operational voltage is 240VAC. Its Rated current is 10A. This device is designed to be flush mounted. The dimensions of the product are (W) 22.5mm x (H) 54mm x (D) 36.5mm. It is made of Polycarbonate (PC). The color of the product is grey with a matt surface finish and anti-bacterial surface treatment. It reaches IP20 and IK02 degree of protection. LIVIA - Switch to the extra-ordinary, is a Anti-bacterial Range, features Sleek Design of 2.7mm thin plate with curved body to minimize dust accumulation, having Stylish looks with Soft white texture and Glossy finish. LIVIA products are Easy to Install, Green & Eco Friendly, RoHS compliant, Reliable, Robust and Strong. The product complies with the IS 3854 standard.
Overview
| Product Name | 10A 2 way switch , painted grey |
|---|---|
| Tax Class | GST-18 |
| Range | LIVIA |
| Product or component type | SWITCH |
| Device presentation | MECHANISM WITH CENTRAL PLATE |
| Colour tint | PRISTINE GREY |
| Targeted channel | DISTRIBUTORPROFESSIONAL |
| Device mounting | FLUSH |
| Switch function | 1-POLE 2-WAY |
| Rated current | 10 AX |
| [Ue] rated operational voltage | 240 V AC |
| fixing mode | SNAP-FITTED |
| Local signalling | WITHOUT |
| Number of modules | 1 MODULE |
| Embedding depth | 24 MM |
| Switch application | CONTROL SWITCH |
| surface treatment | PAINTEDANTIBACTERIAL |
| Surface finish | MATT |
| Number of rocker | 1 |
| Height | 54.4 MM |
| Width | 22.7 MM |
| Depth | 36.5 MM |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Marking | UP-DOWN |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Connections - terminals | SCREW TERMINALS |
| Actuator | ROCKER |
| IP degree of protection | IP2X |
| Standards | IS 3854 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 10…95 % |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.5 CM |
| Package 1 Width | 5.5 CM |
| Package 1 Length | 14.2 CM |
| Package 1 Weight | 25 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 Height | 6 CM |
| Package 2 Width | 10.5 CM |
| Package 2 Length | 21.5 CM |
| Package 2 Weight | 550 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 600 |
| Package 3 Height | 33.5 CM |
| Package 3 Width | 34.5 CM |
| Package 3 Length | 44 CM |
| Package 3 Weight | 17.25 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | No |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 27 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.00015335795836131637 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.00000322557085292142 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 5.3566151779718e-7 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.564322678843227 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00000310720282068503 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |