S51 Series Smart Door Lock Glossy Black
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
S51 Series Smart Door Lock Glossy Black
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Basic installation include standard wooden door with thickness 38-90mm.
Scopes of standard installation service do not include installing onto non-wooden surface; or wooden surface with other substances (e.g. glass, aluminum, metal, etc.)
Under normal circumstance, on-site installation will be arranged within 2 weeks upon request. With extreme climate condition, the installation arrangement may be prolonged and re-scheduled
- Remote Area Surcharges :
(a) Tung Chung, Ma Wan $200 ;
(b) Discovery Bay/Mui Wo/Pui O/Tai O/Ngong Ping/Sha Tau Kok after gate $300 ;
(c) Cheung Chau/Peng Chau/Lamma Island $400
(d) Sea Ranch $500
- For any re-arranging schedule of the confirmed appointment, surcharge HK$200 is required
- Double Door Installation : surcharge HK$300 (new) or HK$300 (old) is required for additional accessories
- For buildings without lift or the premises only access through staircases, there is surcharge HK$50 per floor from the third floor (3/F) and onwards.
For wooden door with thickness beyond 90mm, it is subject to further quotation. Please contact our customer service hotline with providing the actual entrance door photos.
Installation Arrangement - please download and complete the Download the attached PDF file and email to HK.online.shop@se.com.
Warranty
Warranty Provided By : Schneider Electric (HK) Limited
Service Centre Details :
Address : Schneider Electric (HK) Limited
Email : customercare.hk@se.com
Contact : 3580 7188
Remark : Please email us any warranty issue together with your sales invoice, delivery note and product photos. All delivery charges and cost of return (of defect item) will be borne by customers.
Overview
| Color | Glossy Black |
|---|---|
| Part Number | S51_DG_C1_K |
| Core Product Type | Door-Lock |
| Colour | Glossy Black |
| Range | SMART DOOR LOCK |
| Product name | SMART DOOR LOCK S51 |
| Product or component type | DOOR LOCK |
| Lock type | SEMI-AUTO LOCK |
| Opening mechanism | FINGERPRINT 100.0KEY CARD6...12 NUMBER PASSWORD |
| Supply | MINIMUM 4.0 BATTERY 1.5 V AAMAXIMUM 8.0 BATTERY 1.5 V AA |
| Integrated connection type | USB PORT FOR POWER BACKUP |
| Material | METALPLASTIC |
| Colour | DARK GREY |
| Product weight | 4.2 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.0 CM |
| Package 1 Width | 30.0 CM |
| Package 1 Length | 40.0 CM |
| Package 1 Weight | 4.5 KG |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 32 |
| Package 2 Height | 95.0 CM |
| Package 2 Width | 80.0 CM |
| Package 2 Length | 120.0 CM |
| Package 2 Weight | 159.0 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 34 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 196 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 36.75031036508908 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 37 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.2958081442853309 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.6290717231978036 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 148.38 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 148 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9.393987128083143 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Basic installation include standard wooden door with thickness 38-90mm.
Scopes of standard installation service do not include installing onto non-wooden surface; or wooden surface with other substances (e.g. glass, aluminum, metal, etc.)
Under normal circumstance, on-site installation will be arranged within 2 weeks upon request. With extreme climate condition, the installation arrangement may be prolonged and re-scheduled
- Remote Area Surcharges :
(a) Tung Chung, Ma Wan $200 ;
(b) Discovery Bay/Mui Wo/Pui O/Tai O/Ngong Ping/Sha Tau Kok after gate $300 ;
(c) Cheung Chau/Peng Chau/Lamma Island $400
(d) Sea Ranch $500
- For any re-arranging schedule of the confirmed appointment, surcharge HK$200 is required
- Double Door Installation : surcharge HK$300 (new) or HK$300 (old) is required for additional accessories
- For buildings without lift or the premises only access through staircases, there is surcharge HK$50 per floor from the third floor (3/F) and onwards.
For wooden door with thickness beyond 90mm, it is subject to further quotation. Please contact our customer service hotline with providing the actual entrance door photos.
Installation Arrangement - please download and complete the Download the attached PDF file and email to HK.online.shop@se.com.
Warranty
Warranty Provided By : Schneider Electric (HK) Limited
Service Centre Details :
Address : Schneider Electric (HK) Limited
Email : customercare.hk@se.com
Contact : 3580 7188
Remark : Please email us any warranty issue together with your sales invoice, delivery note and product photos. All delivery charges and cost of return (of defect item) will be borne by customers.
Overview
| Color | Glossy Black |
|---|---|
| Part Number | S51_DG_C1_K |
| Core Product Type | Door-Lock |
| Colour | Glossy Black |
| Range | SMART DOOR LOCK |
| Product name | SMART DOOR LOCK S51 |
| Product or component type | DOOR LOCK |
| Lock type | SEMI-AUTO LOCK |
| Opening mechanism | FINGERPRINT 100.0KEY CARD6...12 NUMBER PASSWORD |
| Supply | MINIMUM 4.0 BATTERY 1.5 V AAMAXIMUM 8.0 BATTERY 1.5 V AA |
| Integrated connection type | USB PORT FOR POWER BACKUP |
| Material | METALPLASTIC |
| Colour | DARK GREY |
| Product weight | 4.2 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.0 CM |
| Package 1 Width | 30.0 CM |
| Package 1 Length | 40.0 CM |
| Package 1 Weight | 4.5 KG |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 32 |
| Package 2 Height | 95.0 CM |
| Package 2 Width | 80.0 CM |
| Package 2 Length | 120.0 CM |
| Package 2 Weight | 159.0 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 34 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 196 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 36.75031036508908 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 37 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.2958081442853309 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.6290717231978036 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.6 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 148.38 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 148 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9.393987128083143 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 9 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |