Wiser 360 Degree ZB/IR convertor
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Wiser 360 Degree ZB/IR convertor
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Color | Black/White |
|---|---|
| Part Number | CCT501401 |
| Core Product Type | IR Convertor |
| Colour | Black/White |
| Range | WISER |
| Product or component type | HUB |
| Device application | ZIGBEE/INFRARED INTERFACE |
| Colour tint | WHITE AND BLACK |
| Battery type | 4 AA ALKALINE |
| Mobile App name | WISER BY SE |
| Concentrator compatibility | WISER HUB GENERATION 1 |
| Communication network type | WIRELESS ZIGBEE (2.4 GHZ), 2.5 MW AT < 50 M |
| Connector type | CONNECTOR(S)1 X MICRO USB PORT FEMALE FOR ADAPTOR |
| [Us] rated supply voltage | 5 V DC, |
| [Ue] rated operational voltage | AC EXTERNAL ADAPTOR: 100...240 V AC 50/60 HZ |
| Battery life | 1 YEAR(S) |
| Local signalling | INDICATOR: 2 LEDS (GREEN/RED/ORANGE) |
| Detection angle | 180° VERTICAL POSITION360° HORIZONTAL POSITION |
| Maximum sensing distance | 1 M WITH EXTENSIONS CABLE8 M INFRARED WISER DEVICE |
| Height | 32.5 MM |
| Diameter | 100 MM |
| Ambient air temperature for operation | -10…45 °C |
| Relative humidity | 10…90 % |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | EN 60950-1IEC 60950-1 |
| Product certifications | CE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.3 CM |
| Package 1 Width | 18.7 CM |
| Package 1 Length | 13.5 CM |
| Package 1 Weight | 356 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 15 CM |
| Package 2 Width | 30 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 3.428 KG |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 320 |
| Package 3 Height | 75 CM |
| Package 3 Width | 80 CM |
| Package 3 Length | 120 CM |
| Package 3 Weight | 138 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 31 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4.8817 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.033365 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.010992 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 3.6842 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.050556 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Overview
| Color | Black/White |
|---|---|
| Part Number | CCT501401 |
| Core Product Type | IR Convertor |
| Colour | Black/White |
| Range | WISER |
| Product or component type | HUB |
| Device application | ZIGBEE/INFRARED INTERFACE |
| Colour tint | WHITE AND BLACK |
| Battery type | 4 AA ALKALINE |
| Mobile App name | WISER BY SE |
| Concentrator compatibility | WISER HUB GENERATION 1 |
| Communication network type | WIRELESS ZIGBEE (2.4 GHZ), 2.5 MW AT < 50 M |
| Connector type | CONNECTOR(S)1 X MICRO USB PORT FEMALE FOR ADAPTOR |
| [Us] rated supply voltage | 5 V DC, |
| [Ue] rated operational voltage | AC EXTERNAL ADAPTOR: 100...240 V AC 50/60 HZ |
| Battery life | 1 YEAR(S) |
| Local signalling | INDICATOR: 2 LEDS (GREEN/RED/ORANGE) |
| Detection angle | 180° VERTICAL POSITION360° HORIZONTAL POSITION |
| Maximum sensing distance | 1 M WITH EXTENSIONS CABLE8 M INFRARED WISER DEVICE |
| Height | 32.5 MM |
| Diameter | 100 MM |
| Ambient air temperature for operation | -10…45 °C |
| Relative humidity | 10…90 % |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Standards | EN 60950-1IEC 60950-1 |
| Product certifications | CE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.3 CM |
| Package 1 Width | 18.7 CM |
| Package 1 Length | 13.5 CM |
| Package 1 Weight | 356 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 15 CM |
| Package 2 Width | 30 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 3.428 KG |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 320 |
| Package 3 Height | 75 CM |
| Package 3 Width | 80 CM |
| Package 3 Length | 120 CM |
| Package 3 Weight | 138 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| PVC free | Yes |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 31 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 9 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 4.8817 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.033365 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.010992 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 3.6842 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 4 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.050556 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.1 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |