NFC cartridge fuses, TeSys GS, cylindrical 14mm x 51mm, fuse type gG, 500VAC, 40A, without striker, set of 10 parts
calcPageSize())"
/>
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Short Description |
|
|---|---|
| Range of product | TESYS FUSE-DISCONNECTOR |
| Product or component type | CARTRIDGE FUSE |
| Device short name | DF2 |
| [Ue] rated operational voltage | 500 V AC |
| [In] rated current | 40 A 500 V |
| Fuse size | 14 X 51 MM |
| Fuse type | NFC |
| Quantity per set | SET OF 10 |
| fuse curve | GG |
| Product weight | 0.02 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.500 CM |
| Package 1 Width | 7.500 CM |
| Package 1 Length | 10.500 CM |
| Package 1 Weight | 19.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 1.500 CM |
| Package 2 Width | 7.500 CM |
| Package 2 Length | 10.500 CM |
| Package 2 Weight | 202.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 280 |
| Package 3 Height | 15.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 6.281 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| PVC free | Yes |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Documents
Reviews
Description
Overview
| Short Description |
|
|---|---|
| Range of product | TESYS FUSE-DISCONNECTOR |
| Product or component type | CARTRIDGE FUSE |
| Device short name | DF2 |
| [Ue] rated operational voltage | 500 V AC |
| [In] rated current | 40 A 500 V |
| Fuse size | 14 X 51 MM |
| Fuse type | NFC |
| Quantity per set | SET OF 10 |
| fuse curve | GG |
| Product weight | 0.02 KG |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.500 CM |
| Package 1 Width | 7.500 CM |
| Package 1 Length | 10.500 CM |
| Package 1 Weight | 19.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 1.500 CM |
| Package 2 Width | 7.500 CM |
| Package 2 Length | 10.500 CM |
| Package 2 Weight | 202.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 280 |
| Package 3 Height | 15.000 CM |
| Package 3 Width | 30.000 CM |
| Package 3 Length | 40.000 CM |
| Package 3 Weight | 6.281 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| PVC free | Yes |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |