New Unica - TV socket - 1 module - aluminium
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
No sellers found for this product.
Excl. Tax
New Unica - TV socket - 1 module - aluminium
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Schneider Electric New Unica TV coaxial cable NU34683 is a mechanism in color aluminium with 1 module It is 22.5 mm in width, 45 mm in height, 35 mm in depth, with an embedding depth of 18 mm, And the product weighs .13 kg. Its fixing mode is clip-in. And the TV connector is F connectors type. The surface finish is brilliant, gaining extra point for your interior design. And it features protective painted surface treatment. As a green premium product, this device is environmentally friendly as well. And it is mercury free as well as heavy metal free, taking care of the environment and your health all the time. The TV coaxial cable is made of thermoplastic ABS-UV stabilised, making it as resistant as possible. Besides, it reaches IK4 protection level, which can help protect against impact. Besides it is halogen free halogen free, which is good for your health. Also, it is environment-friendly, with UV resistant, acetone, alcohol, ammonia, bleach, liquid soap, oil, petrol, window-cleaning fluid reached. This TV coaxial cable is SVHC (substances of very high concern) free too. New Unica includes a suite of new designs, colors and materials. Users benefit from beautiful design that match their style and innovative products. New Unica is designed with clever features to be flexible, easy to understand and quick to install providing solutions for all customers requirements.
Overview
| Range | NEW UNICA |
|---|---|
| Product or component type | TV SOCKET |
| TV socket type | INDIVIDUAL |
| Device application | CONNECTION |
| Device presentation | MECHANISM |
| Colour tint | ALUMINIUM |
| TV connector | F CONNECTORS |
| Number of modules | 1 MODULE |
| Material | THERMOPLASTIC ABS-UV STABILISED: MECHANISM COVER |
| Surface finish | BRILLIANT |
| surface treatment | PAINTED |
| fixing mode | CLIP-IN |
| Depth | 35 MM |
| Width | 22.5 MM |
| Height | 45 MM |
| Embedding depth | 18 MM |
| Product weight | 0.013 KG |
| Ambient air temperature for operation | 5…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -5…50 °C |
| resistance to chemical agents | RESISTANT TO ALCOHOL (70 %)RESISTANT TO ALCOHOL (96 %)RESISTANT TO A-LACTIC ACIDRESISTANT TO DILUTED QUATERNARY AMMONIUMRESISTANT TO DILUTED BLEACHRESISTANT TO DILUTED AMMONIARESISTANT TO SOAPY WATERRESISTANT TO CRYSTAL CLEANERRESISTANT TO HYDROGEN PEROXIDE 10 VOLUMESRESISTANT TO HEXANE |
| IK degree of protection | IK04 |
| IP degree of protection | IP2XC |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.2 CM |
| Package 1 Width | 4.0 CM |
| Package 1 Length | 4.5 CM |
| Package 1 Weight | 12.0 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 5.5 CM |
| Package 2 Width | 14.0 CM |
| Package 2 Length | 26.0 CM |
| Package 2 Weight | 200.0 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 50 |
| Package 3 Height | 15.0 CM |
| Package 3 Width | 30.0 CM |
| Package 3 Length | 40.0 CM |
| Package 3 Weight | 1.317 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 57 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.0794597397231836 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.002338401212712184 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0018709713891186261 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00783586711068769 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 20 % |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Schneider Electric New Unica TV coaxial cable NU34683 is a mechanism in color aluminium with 1 module It is 22.5 mm in width, 45 mm in height, 35 mm in depth, with an embedding depth of 18 mm, And the product weighs .13 kg. Its fixing mode is clip-in. And the TV connector is F connectors type. The surface finish is brilliant, gaining extra point for your interior design. And it features protective painted surface treatment. As a green premium product, this device is environmentally friendly as well. And it is mercury free as well as heavy metal free, taking care of the environment and your health all the time. The TV coaxial cable is made of thermoplastic ABS-UV stabilised, making it as resistant as possible. Besides, it reaches IK4 protection level, which can help protect against impact. Besides it is halogen free halogen free, which is good for your health. Also, it is environment-friendly, with UV resistant, acetone, alcohol, ammonia, bleach, liquid soap, oil, petrol, window-cleaning fluid reached. This TV coaxial cable is SVHC (substances of very high concern) free too. New Unica includes a suite of new designs, colors and materials. Users benefit from beautiful design that match their style and innovative products. New Unica is designed with clever features to be flexible, easy to understand and quick to install providing solutions for all customers requirements.
Overview
| Range | NEW UNICA |
|---|---|
| Product or component type | TV SOCKET |
| TV socket type | INDIVIDUAL |
| Device application | CONNECTION |
| Device presentation | MECHANISM |
| Colour tint | ALUMINIUM |
| TV connector | F CONNECTORS |
| Number of modules | 1 MODULE |
| Material | THERMOPLASTIC ABS-UV STABILISED: MECHANISM COVER |
| Surface finish | BRILLIANT |
| surface treatment | PAINTED |
| fixing mode | CLIP-IN |
| Depth | 35 MM |
| Width | 22.5 MM |
| Height | 45 MM |
| Embedding depth | 18 MM |
| Product weight | 0.013 KG |
| Ambient air temperature for operation | 5…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -5…50 °C |
| resistance to chemical agents | RESISTANT TO ALCOHOL (70 %)RESISTANT TO ALCOHOL (96 %)RESISTANT TO A-LACTIC ACIDRESISTANT TO DILUTED QUATERNARY AMMONIUMRESISTANT TO DILUTED BLEACHRESISTANT TO DILUTED AMMONIARESISTANT TO SOAPY WATERRESISTANT TO CRYSTAL CLEANERRESISTANT TO HYDROGEN PEROXIDE 10 VOLUMESRESISTANT TO HEXANE |
| IK degree of protection | IK04 |
| IP degree of protection | IP2XC |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.2 CM |
| Package 1 Width | 4.0 CM |
| Package 1 Length | 4.5 CM |
| Package 1 Weight | 12.0 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 5.5 CM |
| Package 2 Width | 14.0 CM |
| Package 2 Length | 26.0 CM |
| Package 2 Weight | 200.0 G |
| Unit Type of Package 3 | S02 |
| Number of Units in Package 3 | 50 |
| Package 3 Height | 15.0 CM |
| Package 3 Width | 30.0 CM |
| Package 3 Length | 40.0 CM |
| Package 3 Weight | 1.317 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 57 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.0794597397231836 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.002338401212712184 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0018709713891186261 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.00783586711068769 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 20 % |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |