Mureva Styl - surface mounted box - 1 gang - white
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Excl. Tax
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Mureva Styl - surface mounted box - 1 gang - white
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
The Mureva Styl surface mounted box is a robust and waterproof IP55 device when associated with a Mureva Styl box cover. Easy handling with its large cabling space. This product can be used indoor as well as outdoor. its dimensions are : 54 mm height
Overview
| Range of product | MUREVA STYL |
|---|---|
| Product or component type | MOUNTING BOX |
| Range compatibility | MUREVA STYL ENCLOSURE |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Device mounting | SURFACE |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Installation direction | HORIZONTAL |
| cable entry | EASY VALVE ACCESS |
| Condition of use | INDOOR/OUTDOOR |
| Material | PP (POLYPROPYLENE)SEBS |
| Length | 76 MM |
| Height | 54 MM |
| Width | 76 MM |
| Depth | 54 MM |
| Chemical and detergent products resistance | RESISTANT TO ALCOHOL (70 %)RESISTANT TO ALCOHOL (96 %)RESISTANT TO A-LACTIC ACIDRESISTANT TO DILUTED QUATERNARY AMMONIUMRESISTANT TO DILUTED BLEACHRESISTANT TO DILUTED AMMONIARESISTANT TO SOAPY WATERRESISTANT TO CRYSTAL CLEANERRESISTANT TO HYDROGEN PEROXIDE 10 VOLUMESRESISTANT TO HEXANE |
| Quality labels | AENORNF |
| IP degree of protection | IP55 |
| IK degree of protection | IK08 |
| Flame retardance | SELF-EXTINGUISHING 650 °C CONFORMING TO IEC 60695-2-1 |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.400 CM |
| Package 1 Width | 7.600 CM |
| Package 1 Length | 7.600 CM |
| Package 1 Weight | 69.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 9.000 CM |
| Package 2 Width | 17.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 790.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S04 |
| Number of Units in Package 3 | 60 |
| Package 3 Height | 30.000 CM |
| Package 3 Width | 40.000 CM |
| Package 3 Length | 60.000 CM |
| Package 3 Weight | 5.625 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 2 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.32362815477898993 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.012246800129591744 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.011660764852497655 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.15177376394359768 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 2c66ee7f-b39d-425f-a4af-fd0972454bc0 |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
The Mureva Styl surface mounted box is a robust and waterproof IP55 device when associated with a Mureva Styl box cover. Easy handling with its large cabling space. This product can be used indoor as well as outdoor. its dimensions are : 54 mm height
Overview
| Range of product | MUREVA STYL |
|---|---|
| Product or component type | MOUNTING BOX |
| Range compatibility | MUREVA STYL ENCLOSURE |
| Colour tint | WHITE (RAL 9003) |
| Device mounting | SURFACE |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Installation direction | HORIZONTAL |
| cable entry | EASY VALVE ACCESS |
| Condition of use | INDOOR/OUTDOOR |
| Material | PP (POLYPROPYLENE)SEBS |
| Length | 76 MM |
| Height | 54 MM |
| Width | 76 MM |
| Depth | 54 MM |
| Chemical and detergent products resistance | RESISTANT TO ALCOHOL (70 %)RESISTANT TO ALCOHOL (96 %)RESISTANT TO A-LACTIC ACIDRESISTANT TO DILUTED QUATERNARY AMMONIUMRESISTANT TO DILUTED BLEACHRESISTANT TO DILUTED AMMONIARESISTANT TO SOAPY WATERRESISTANT TO CRYSTAL CLEANERRESISTANT TO HYDROGEN PEROXIDE 10 VOLUMESRESISTANT TO HEXANE |
| Quality labels | AENORNF |
| IP degree of protection | IP55 |
| IK degree of protection | IK08 |
| Flame retardance | SELF-EXTINGUISHING 650 °C CONFORMING TO IEC 60695-2-1 |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.400 CM |
| Package 1 Width | 7.600 CM |
| Package 1 Length | 7.600 CM |
| Package 1 Weight | 69.000 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 9.000 CM |
| Package 2 Width | 17.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 790.000 G |
| Unit Type of Package 3 | S04 |
| Number of Units in Package 3 | 60 |
| Package 3 Height | 30.000 CM |
| Package 3 Width | 40.000 CM |
| Package 3 Length | 60.000 CM |
| Package 3 Weight | 5.625 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| Recyclability potential, in % | 2 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.5 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.32362815477898993 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.3 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.012246800129591744 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.011660764852497655 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.15177376394359768 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 2c66ee7f-b39d-425f-a4af-fd0972454bc0 |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |