calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Vivace 45A 250V Twingang Vertical Double Pole Switch with Neon,Aluminium Silver
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 179.9 g |
| [ue] Rated Operational Voltage | 250 V AC |
| Colour | Wine Gold |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | VIVACE |
| Product or component type | SWITCH |
| Device short name | KBT31 |
| Device application | CONTROL |
| Switch function | DOUBLE 1-WAY VERTICAL |
| Device presentation | COMPLETE MECHANISM |
| Actuator | ROCKER |
| Pilot light | NEON INDICATOR LAMP |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Colour tint | WINE GOLD |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: BASE |
| Projecting depth | 8 MM |
| Device mounting | FLUSH |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| fixing mode | BY SCREW M3.5 |
| fixing center | 120.6 MM |
| Embedding depth | 47 MM |
| Rated current | 45 A AT 250 V AC, INDUCTIVE45 A AT 250 V AC, RESISTIVE |
| [Ue] rated operational voltage | 250 V AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Contacts material | BRASS AND PHOSPHOR BRONZE |
| Connections - terminals | PILLAR TERMINAL |
| tightening torque | 0.4 N.M |
| Clamping connection capacity | 16 MM² |
| Width | 86 MM |
| Height | 146 MM |
| Standards | SS 227MS IEC 60669-1 |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.6 CM |
| Package 1 Width | 3.4 CM |
| Package 1 Length | 14.6 CM |
| Package 1 Weight | 179.9 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 970 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 50 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 31.5 CM |
| Package 3 Length | 50 CM |
| Package 3 Weight | 9246 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 179.9 g |
| [ue] Rated Operational Voltage | 250 V AC |
| Colour | Wine Gold |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | VIVACE |
| Product or component type | SWITCH |
| Device short name | KBT31 |
| Device application | CONTROL |
| Switch function | DOUBLE 1-WAY VERTICAL |
| Device presentation | COMPLETE MECHANISM |
| Actuator | ROCKER |
| Pilot light | NEON INDICATOR LAMP |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| Colour tint | WINE GOLD |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: BASE |
| Projecting depth | 8 MM |
| Device mounting | FLUSH |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| fixing mode | BY SCREW M3.5 |
| fixing center | 120.6 MM |
| Embedding depth | 47 MM |
| Rated current | 45 A AT 250 V AC, INDUCTIVE45 A AT 250 V AC, RESISTIVE |
| [Ue] rated operational voltage | 250 V AC |
| Network frequency | 50 HZ |
| Contacts material | BRASS AND PHOSPHOR BRONZE |
| Connections - terminals | PILLAR TERMINAL |
| tightening torque | 0.4 N.M |
| Clamping connection capacity | 16 MM² |
| Width | 86 MM |
| Height | 146 MM |
| Standards | SS 227MS IEC 60669-1 |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.6 CM |
| Package 1 Width | 3.4 CM |
| Package 1 Length | 14.6 CM |
| Package 1 Weight | 179.9 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 970 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 50 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 31.5 CM |
| Package 3 Length | 50 CM |
| Package 3 Weight | 9246 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |