Ultimate Screwless flat plate - 2-pole switch - 2 gangs - brass
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Ultimate Screwless flat plate - 2-pole switch - 2 gangs - brass
- Specifications
- Environmental Data
- Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Colour | Brass |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | ULTIMATE |
| Aesthetic name | SCREWLESS FLAT PLATE |
| Product or component type | SWITCH |
| Device application | CONTROL |
| Number of rocker | 1 |
| Switch function | 2-POLE 1-WAY |
| Colour tint | BRASSBLACK |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Device mounting | FLUSH |
| fixing mode | BY SCREWS |
| Control type | ROCKER |
| Surface finish | POLISHED |
| Material | STEEL |
| Local signalling | NEON |
| Signalling function | INDICATOR |
| Rated current | 45 A |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Width | 88 MM |
| Height | 148 MM |
| Depth | 47 MM |
| Standards | BS EN 60669-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.8 CM |
| Package 1 Width | 14.8 CM |
| Package 1 Length | 4.7 CM |
| Package 1 Weight | 0.001 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Colour | Brass |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | ULTIMATE |
| Aesthetic name | SCREWLESS FLAT PLATE |
| Product or component type | SWITCH |
| Device application | CONTROL |
| Number of rocker | 1 |
| Switch function | 2-POLE 1-WAY |
| Colour tint | BRASSBLACK |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Device mounting | FLUSH |
| fixing mode | BY SCREWS |
| Control type | ROCKER |
| Surface finish | POLISHED |
| Material | STEEL |
| Local signalling | NEON |
| Signalling function | INDICATOR |
| Rated current | 45 A |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V |
| Network type | AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Width | 88 MM |
| Height | 148 MM |
| Depth | 47 MM |
| Standards | BS EN 60669-1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.8 CM |
| Package 1 Width | 14.8 CM |
| Package 1 Length | 4.7 CM |
| Package 1 Weight | 0.001 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |