tightening tool for fixing nut
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
tightening tool for fixing nut
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Activity | IDSIG |
|---|---|
| net weight | 0.016 kg |
| Range of product | MODICON M221HARMONY XB5 |
| Product or component type | TIGHTENING TOOL |
| Accessory / separate part category | MOUNTING AND FIXING ACCESSORY |
| Product compatibility | ZB5AZ901 |
| Accessory / separate part destination | HEAD FIXING NUT |
| Quantity per set | SET OF 1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.0 CM |
| Package 1 Width | 3.0 CM |
| Package 1 Length | 3.0 CM |
| Package 1 Weight | 20.0 G |
| Unit Type of Package 2 | S01 |
| Number of Units in Package 2 | 80 |
| Package 2 Height | 15 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 2 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 2560 |
| Package 3 Height | 75 CM |
| Package 3 Width | 60 CM |
| Package 3 Length | 80 CM |
| Package 3 Weight | 72 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1200233918 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0026153216 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0001486316 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0175108187 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 24 % |
| Average percentage of recycled metal content | 12 % |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
Reviews
Description
Overview
| Activity | IDSIG |
|---|---|
| net weight | 0.016 kg |
| Range of product | MODICON M221HARMONY XB5 |
| Product or component type | TIGHTENING TOOL |
| Accessory / separate part category | MOUNTING AND FIXING ACCESSORY |
| Product compatibility | ZB5AZ901 |
| Accessory / separate part destination | HEAD FIXING NUT |
| Quantity per set | SET OF 1 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.0 CM |
| Package 1 Width | 3.0 CM |
| Package 1 Length | 3.0 CM |
| Package 1 Weight | 20.0 G |
| Unit Type of Package 2 | S01 |
| Number of Units in Package 2 | 80 |
| Package 2 Height | 15 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 40 CM |
| Package 2 Weight | 2 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 2560 |
| Package 3 Height | 75 CM |
| Package 3 Width | 60 CM |
| Package 3 Length | 80 CM |
| Package 3 Weight | 72 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Total lifecycle Carbon footprint | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1200233918 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0026153216 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0001486316 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.0175108187 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0 kg CO2 eq. |
| Average percentage of recycled plastic content | 24 % |
| Average percentage of recycled metal content | 12 % |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |