Serial link module with 2 RS-485/232 ports in Modbus and Character mode
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
Serial link module with 2 RS-485/232 ports in Modbus and Character mode
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Activity | IDPAC |
|---|---|
| net weight | 0.23 kg |
| Range of product | MODICON X80 |
| Product or component type | SERIAL LINKS MODULE |
| Concept | SERIAL LINK |
| Integrated connection type | RS232 RJ45 115.2 KBIT/S 8 WIRESRS485 RJ45 57.6 KBIT/S 1 TWISTED PAIR |
| Protective treatment | TC |
| Supply | INTERNAL POWER SUPPLY VIA RACK |
| Marking | CE |
| Local signalling | 1 LED (RED) FOR MODULE FAULT (ERR)1 LED (GREEN) FOR MODULE RUNNING (RUN)1 LED (GREEN) FOR ACTIVITY ON THE SERIAL LINK (SER COM 0)1 LED (GREEN) FOR ACTIVITY ON THE SERIAL LINK (SER COM 1) |
| Current consumption | 80 MA AT 24 V DC |
| Module format | STANDARD |
| Product weight | 0.23 KG |
| Ambient air temperature for operation | 0…60 °C |
| Relative humidity | 10…95 % WITHOUT CONDENSATION |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - LOW VOLTAGE DIRECTIVE2014/30/EU - ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.300 CM |
| Package 1 Width | 11.700 CM |
| Package 1 Length | 12.000 CM |
| Package 1 Weight | 217.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.600 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 240 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 65.940 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 32 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 101 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 14.779734375 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0283761406 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0863846484 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 85.6203636364 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 86 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.349234375 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Overview
| Activity | IDPAC |
|---|---|
| net weight | 0.23 kg |
| Range of product | MODICON X80 |
| Product or component type | SERIAL LINKS MODULE |
| Concept | SERIAL LINK |
| Integrated connection type | RS232 RJ45 115.2 KBIT/S 8 WIRESRS485 RJ45 57.6 KBIT/S 1 TWISTED PAIR |
| Protective treatment | TC |
| Supply | INTERNAL POWER SUPPLY VIA RACK |
| Marking | CE |
| Local signalling | 1 LED (RED) FOR MODULE FAULT (ERR)1 LED (GREEN) FOR MODULE RUNNING (RUN)1 LED (GREEN) FOR ACTIVITY ON THE SERIAL LINK (SER COM 0)1 LED (GREEN) FOR ACTIVITY ON THE SERIAL LINK (SER COM 1) |
| Current consumption | 80 MA AT 24 V DC |
| Module format | STANDARD |
| Product weight | 0.23 KG |
| Ambient air temperature for operation | 0…60 °C |
| Relative humidity | 10…95 % WITHOUT CONDENSATION |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - LOW VOLTAGE DIRECTIVE2014/30/EU - ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.300 CM |
| Package 1 Width | 11.700 CM |
| Package 1 Length | 12.000 CM |
| Package 1 Weight | 217.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 15.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 3.600 KG |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 240 |
| Package 3 Height | 75.000 CM |
| Package 3 Width | 60.000 CM |
| Package 3 Length | 80.000 CM |
| Package 3 Weight | 65.940 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 32 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 101 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 14.779734375 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 15 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.0283761406 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.0863846484 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 85.6203636364 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 86 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.349234375 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.3 kg CO2 eq. |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |