current transformer tropicalised DIN mount 300 5 cables d. 27 - bars 10x32 15x25
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
current transformer tropicalised DIN mount 300 5 cables d. 27 - bars 10x32 15x25
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Activity | DPLVP |
|---|---|
| Range | POWERLOGIC |
| Product or component type | CURRENT TRANSFORMER |
| Product name | CT |
| Secondary current | 5 A |
| Accuracy class | CLASS 0.5 AT 8 VACLASS 1 AT 10 VA |
| [In] rated current | 300 A |
| Current transformer type | TROPICALISED FOR BUSBAR AND CABLESOLID CORE |
| Current transformer ratio | 300/5 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 18 KA |
| Dynamic withstand current | 2.5 ITH |
| Maximum safety factor | 5 |
| [Ue] rated operational voltage | < 720 V AC 50/60 HZ |
| [Ui] rated insulation voltage | 3 KV 50 HZ FOR 1 MINUTE |
| Mounting mode | INSULATED LOCKING SCREWBY SCREWSCLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAILBUSBARMOUNTING PLATE |
| Width | OUTSIDE: 56 MM |
| Height | OUTSIDE: 80 MM |
| Depth | FRAME : 43 MMTOTAL : 63 MM |
| Diameter | 27 MM |
| Product weight | 0.303 KG |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 3 KV |
| Electrical insulation class | CLASS B |
| Cable outer diameter | 27 MM |
| Opening of bars | 32.5 X 10.525.5 X 15.5 |
| Sealing | WITHOUT |
| Standards | VDE 0414IEC 61869-2 |
| Product certifications | EACCE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.200 CM |
| Package 1 Width | 7.000 CM |
| Package 1 Length | 9.000 CM |
| Package 1 Weight | 313.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 36 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 11.710 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 71 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 39 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.880140248565467 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.17278291726177072 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.05171331069801137 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 36.320394493771865 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 36 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.520258050135644 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.5 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 76ef2415-e8df-41ac-934d-14936531e31b |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |
Reviews
Description
Overview
| Activity | DPLVP |
|---|---|
| Range | POWERLOGIC |
| Product or component type | CURRENT TRANSFORMER |
| Product name | CT |
| Secondary current | 5 A |
| Accuracy class | CLASS 0.5 AT 8 VACLASS 1 AT 10 VA |
| [In] rated current | 300 A |
| Current transformer type | TROPICALISED FOR BUSBAR AND CABLESOLID CORE |
| Current transformer ratio | 300/5 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 18 KA |
| Dynamic withstand current | 2.5 ITH |
| Maximum safety factor | 5 |
| [Ue] rated operational voltage | < 720 V AC 50/60 HZ |
| [Ui] rated insulation voltage | 3 KV 50 HZ FOR 1 MINUTE |
| Mounting mode | INSULATED LOCKING SCREWBY SCREWSCLIP-ON |
| Mounting support | DIN RAILBUSBARMOUNTING PLATE |
| Width | OUTSIDE: 56 MM |
| Height | OUTSIDE: 80 MM |
| Depth | FRAME : 43 MMTOTAL : 63 MM |
| Diameter | 27 MM |
| Product weight | 0.303 KG |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 3 KV |
| Electrical insulation class | CLASS B |
| Cable outer diameter | 27 MM |
| Opening of bars | 32.5 X 10.525.5 X 15.5 |
| Sealing | WITHOUT |
| Standards | VDE 0414IEC 61869-2 |
| Product certifications | EACCE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for operation | -25…60 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.200 CM |
| Package 1 Width | 7.000 CM |
| Package 1 Length | 9.000 CM |
| Package 1 Weight | 313.000 G |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 36 |
| Package 2 Height | 30.000 CM |
| Package 2 Width | 30.000 CM |
| Package 2 Length | 40.000 CM |
| Package 2 Weight | 11.710 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Toxic heavy metal free | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | End of Life Information (Download) |
| Recyclability potential, in % | 71 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 39 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 1.880140248565467 |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.17278291726177072 |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.2 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.05171331069801137 |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 0.1 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 36.320394493771865 |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 36 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.520258050135644 |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.5 kg CO2 eq. |
| SCIP Number | 76ef2415-e8df-41ac-934d-14936531e31b |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant (Download) |
| WEEE Label | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins |