13A 250V 2Gang switched socket with Neon
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
13A 250V 2Gang switched socket with Neon
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | PIENO |
| Product or component type | POWER SOCKET-OUTLET |
| Device application | POWER SUPPLY |
| Switch function | SWITCH |
| Rated current | 13 A AT 250 V AC 50...60 HZ |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| load type | RESISTIVE |
| Wiring device mounting | SURFACEFLUSH |
| Material | POLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: GRID PLATE |
| Clamping connection capacity | 2 X 4 MM² FOR STRANDED CABLE(S)3 X 2.5 MM² FOR SOLID CABLE(S) |
| Width | 147 MM |
| Height | 87 MM |
| Depth | 28.5 MM |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Standards | SS 145-2BS 1363-2MS 589-2 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.7 CM |
| Package 1 Width | 8.7 CM |
| Package 1 Length | 2.85 CM |
| Package 1 Weight | 0.001 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Documents
Reviews
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Range | PIENO |
| Product or component type | POWER SOCKET-OUTLET |
| Device application | POWER SUPPLY |
| Switch function | SWITCH |
| Rated current | 13 A AT 250 V AC 50...60 HZ |
| Number of gangs | 2 GANGS |
| load type | RESISTIVE |
| Wiring device mounting | SURFACEFLUSH |
| Material | POLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: GRID PLATE |
| Clamping connection capacity | 2 X 4 MM² FOR STRANDED CABLE(S)3 X 2.5 MM² FOR SOLID CABLE(S) |
| Width | 147 MM |
| Height | 87 MM |
| Depth | 28.5 MM |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Standards | SS 145-2BS 1363-2MS 589-2 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.7 CM |
| Package 1 Width | 8.7 CM |
| Package 1 Length | 2.85 CM |
| Package 1 Weight | 0.001 G |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| REACh free of SVHC | ✓ |
| Mercury free | ✓ |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| REACh Regulation | Free of Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |