10A 250V 1 Gang 2 Way Switch
calcPageSize())"
/>
Further offers for this product
Express shipping not available for backordered items.
Excl. Tax
Express shipping not available for backordered items.
No sellers found for this product.
Excl. Tax
10A 250V 1 Gang 2 Way Switch
- Description
- Specifications
- Environmental Data
- Documents
- Reviews
Description
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Number of Gangs | 1 gang |
| Range | VIVACE |
| Product or component type | SWITCH |
| Device short name | KB31 |
| Device application | CONTROL SWITCH |
| Number of rocker | 1 |
| Additional switch application | ON/OFF SWITCHING |
| Switch function | 2-WAY |
| Colour tint | WHITE |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Actuator | ROCKER |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Colour tint | WHITE |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: BASE |
| Surface finish | GLOSSY |
| surface treatment | UNTREATED |
| [Ue] rated operational voltage | 220...250 V |
| Type of packing | PLASTIC BAG |
| Network type | AC |
| Quantity per set | 1 |
| Rated current | 16 AX |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Projecting depth | 8 MM |
| Device mounting | FLUSH |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| fixing mode | BY SCREW M3.5 |
| fixing center | 60.3 MM |
| Connections - terminals | SCREW TERMINAL |
| Embedding depth | 25 MM |
| Number of terminals | 3 |
| Rated current | 16 AX AT 250 V AC, INDUCTIVE16 A AT 250 V AC, RESISTIVE16 AX AT 250 V AC, FLUORESCENT |
| [Ue] rated operational voltage | 250 V AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Contacts material | BRASS AND PHOSPHOR BRONZE |
| Connections - terminals | 3 SCREW TERMINALS |
| Terminal identifier | L2L1COM |
| tightening torque | 0.4 N.M |
| Wire stripping length | 12 MM |
| Width | 86 MM |
| Height | 86 MM |
| Depth | 37 MM |
| Standards | IEC 60669-1MS IEC 60669-1SS 227 |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...2000 M |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4 CM |
| Package 1 Width | 8.5 CM |
| Package 1 Length | 8.5 CM |
| Package 1 Weight | 66 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 548 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 80 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 31.5 CM |
| Package 3 Length | 50 CM |
| Package 3 Weight | 6.058 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |
Reviews
Description
Overview
| Activity | HDCWD |
|---|---|
| Number of Gangs | 1 gang |
| Range | VIVACE |
| Product or component type | SWITCH |
| Device short name | KB31 |
| Device application | CONTROL SWITCH |
| Number of rocker | 1 |
| Additional switch application | ON/OFF SWITCHING |
| Switch function | 2-WAY |
| Colour tint | WHITE |
| Technology type | ELECTROMECHANICAL |
| Device presentation | COMPLETE PRODUCT |
| Actuator | ROCKER |
| Number of gangs | 1 GANG |
| Colour tint | WHITE |
| Material | POLYCARBONATE: GRID PLATEPOLYCARBONATE: SURROUNDPOLYCARBONATE: BASE |
| Surface finish | GLOSSY |
| surface treatment | UNTREATED |
| [Ue] rated operational voltage | 220...250 V |
| Type of packing | PLASTIC BAG |
| Network type | AC |
| Quantity per set | 1 |
| Rated current | 16 AX |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Projecting depth | 8 MM |
| Device mounting | FLUSH |
| Mounting support | WALL MOUNTED |
| fixing mode | BY SCREW M3.5 |
| fixing center | 60.3 MM |
| Connections - terminals | SCREW TERMINAL |
| Embedding depth | 25 MM |
| Number of terminals | 3 |
| Rated current | 16 AX AT 250 V AC, INDUCTIVE16 A AT 250 V AC, RESISTIVE16 AX AT 250 V AC, FLUORESCENT |
| [Ue] rated operational voltage | 250 V AC |
| Network frequency | 50/60 HZ |
| Contacts material | BRASS AND PHOSPHOR BRONZE |
| Connections - terminals | 3 SCREW TERMINALS |
| Terminal identifier | L2L1COM |
| tightening torque | 0.4 N.M |
| Wire stripping length | 12 MM |
| Width | 86 MM |
| Height | 86 MM |
| Depth | 37 MM |
| Standards | IEC 60669-1MS IEC 60669-1SS 227 |
| Ambient air temperature for operation | -5…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...2000 M |
| Environmental characteristic | INDOOR USE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4 CM |
| Package 1 Width | 8.5 CM |
| Package 1 Length | 8.5 CM |
| Package 1 Weight | 66 G |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 9.5 CM |
| Package 2 Width | 15 CM |
| Package 2 Length | 19 CM |
| Package 2 Weight | 548 G |
| Unit Type of Package 3 | CAR |
| Number of Units in Package 3 | 80 |
| Package 3 Height | 21 CM |
| Package 3 Width | 31.5 CM |
| Package 3 Length | 50 CM |
| Package 3 Weight | 6.058 KG |
| Warranty (in months) | 18 |
Environmental data
Schneider Electric aims to achieve Net Zero status by 2050 through supply chain partnerships, lower impact materials, and circularity via our ongoing "Use Better, Use Longer, Use Again" campaign to extend product lifetimes and recyclability.
| Sustainability | Green PremiumTM label is Schneider Electric’s commitment to delivering products with best-in-class environmental performance. Green Premium promises compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts, as well as circular and low-CO2 products. Guide to assessing product sustainability is a white paper that clarifies global eco-label standards and how to interpret environmental declarations. |
|---|---|
| Sustainable packaging | ✓ |
| Take-back | No |
| Mercury free | ✓ |
| Halogen-free status | Halogen free product |
| Environmental Disclosure | Product Environmental Profile (Download) |
| End of life manual availability | No need of specific recycling operations |
| REACh Regulation | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold (Download) |
| EU RoHS Directive | Compliant By Exemption (Download) |